• Start
  Start Tutaj znajdziesz wszystkie wpisy dostępne na stronie.
 • Kategorie
  Kategorie Wyświetla listę kategorii tego bloga.
 • Tagi
  Tagi Wyświetla listę słów kluczowych, które zostały wykorzystane na blogu.
 • Blogerzy
  Blogerzy Wyszukaj ulubionego blogera na stronie.
 • Wpisy Zespołu
  Wpisy Zespołu Wyszukaj ulubiony zespół.
 • Archiwum
  Archiwum Zawiera listę wpisów, które zostały utworzone wcześniej.
 • Login
  Login Formularz logowania

Skwark Jan ps.Szary

przez w Biografie żołnierzy
 • Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
 • Przeczytano: 7158
 • Drukuj
7158


b2ap3_thumbnail_skwark-2_20170209-202811_1.jpgUrodził się 11.11.1915 roku w Janinie gmina Szczytnik. Był synem chłopskim Antoniego i Marii Skwarków. W roku 1937 ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Komorowie koło Ostrowa Mazowieckiego. Jan Skwark skierowany został jako podporucznik do służby w 31 pp Strzelców Kaniowskich w Łodzi, z którym to pułkiem przeszedł cały szlak bojowy we wrześniu 1939 roku.

 

Po szczęśliwej ucieczce z niemieckiej niewoli powrócił w rodzinne strony, gdzie zaczął tworzyć z grupą zaufanych ludzi tajną organizację. Organizacja ta już na samym początku swojej działalności zaczęła zbierać broń po rozbitej polskiej armii. Jego grupa miała możliwość wstąpienia do ZWZ – AK, lecz w 1942 roku wstąpili w szeregi NSZ. W ramach tej struktury Jan Skwark został Komendantem Batalionu buskiego, po czym awansowano go do stopnia porucznika.

 W 1942/43 zaczęły się nasilać rozboje i grabieże w powiecie pod pozorem działalności partyzanckiej. Jeżeli ktoś próbował stawiać opór, bandyci łamali nogi i palce wkładając je w drzwi. Zabierali mienie, dobytek tj: krowy, konie, świnie. W związku z powyższym, załamana i zdeterminowana ludność cywilna poprosiła „Szarego” o pomoc. Porucznik w porozumieniu z AK postanowił ukrócić bandycki proceder. Bandytów zatrzymano i z wyroku Sądu Podziemnego zostali skazani na karę śmierci. Tym czynem narazili się skomunizowanym członkom BCh oddziału „Maślanki”.W 1943 roku został rozpracowany przez Niemców, przez co musiał się ukrywać zmieniając miejsca zamieszkania. W nocy 22 sierpnia Niemcy otoczyli jego rodzinny dom w nadziei, że znajdą tam poszukiwanego. Działania ich okazały się nadaremne, gdyż porucznika tam nie było. Wówczas rozwścieczeni Niemcy zabiją ojca i palą jego dom. Pod koniec listopada 1943 roku porucznik Jan Skwark został awansowany do stopnia kapitana. 23 grudnia Jan Skwark został zamordowany przez skomunizowanych członków BCh strzałami w plecy. Podczas mordu kule, które trafiły kapitana, przeszły przez jego ciało zabijając jednego
z oprawców. Dlatego też wiadomo, kim byli napastnicy, którzy oczywiście zostali skazani przez Sąd Podziemny na karę śmierci. W niedługim czasie wyroki wykonano.

Kapitan Jan Skwark został pochowany na cmentarzu parafialnym w Janinie. Jego rodzina nie wiedziała, że został awansowany do rangi kapitana, dlatego też na jego mogile do dnia dzisiejszego widnieje napis „ PPOR JAN SKWARK oficer Wojska Polskiego zginął od kuli bratobójczej 23.12.1943 w wieku 28 lat”

Pokaż na mapie grób kpt. Jana Skwark

Jestem takim nadrzecznym łazęga czyli popularnie wędkarzem jest to jedna z moich pasji Zajmuje się amatorsko grafiką i tworzeniem portali społecznościowych.Jestem twórcą i wspóltwórcą wielu portali obecnie najnowszym dzieckiem jest portal Piewca .pl z bardziej znanych portali jest to seria przewodników wędkarskich Świętokrzyski,Pomorski i Łodzki Przewodnik WędkarskiZakres moich zainteresowań jest dość szeroki, jest to historia regionu ,socjocybernetyka społeczna,przyroda i różne powiązane z nimi rzeczy.
Nie wierzę w obecny system monetarny. Jestem zafascynowany rozwiązaniami Szwajcarii i to nie tylko w kwestii waluty lokalnej ale tez obronności oraz demokracji bezpośredniej

Komentarze