Grupa Rekonstrukcji Historycznej

im. por. Stanisława Grabdy ps. Bem

 • Start
  Start Tutaj znajdziesz wszystkie wpisy dostępne na stronie.
 • Kategorie
  Kategorie Wyświetla listę kategorii tego bloga.
 • Tagi
  Tagi Wyświetla listę słów kluczowych, które zostały wykorzystane na blogu.
 • Blogerzy
  Blogerzy Wyszukaj ulubionego blogera na stronie.
 • Wpisy Zespołu
  Wpisy Zespołu Wyszukaj ulubiony zespół.
 • Archiwum
  Archiwum Zawiera listę wpisów, które zostały utworzone wcześniej.
 • Login
  Login Formularz logowania

Zofia Krawerenda ps. Zota. z męża Stępień

przez w Biografie żołnierzy
 • Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
 • Przeczytano: 418
 • Drukuj
418

b2ap3_thumbnail_P1530111a.JPG

Urodziła sie 16 maja 1927 r w Skarżysku Kamienna jako córka Marcelego Krawerendy i Karoliny z domu Siek. po ukończeniu szkoły powszechnej rozpoczęła pracę w fabryce zbrojeniowej. Z pobudek czysto patriotycznych w grudniu 1942 wstąpiła do organizacji NSZ gdzie została zaprzysiężona przez kpt “Wołyniaka” Waleriana Mielczarka i Witolda Szpaltowicza ps” Poniewierski” przyjęła pseudonim “Zota”. Po przeszkoleniu w zakresie działalności konspiracyjnej i sanitarnej została wcielona do II oddziału Komendy Pow. w Starachowicach do dyspozycji szefa oddz II p. Jana Stajno. Od stycznia 1943r do 1944 wykonywała polecenia w/w.W lipcu 1944r. została skierowana do II odz 202 pp Brygady Świętokrzyskiej w brygadzie przebywała do grudnia 1944 a następnie została odkomenderowana do dalszej działalności konspiracyjnej w Kom.Pow.NSZ w Starachowicach i Skarżysku . Z uwagi na niebezpieczeństwo ze strony Urzędu Bezpieczeństwa w marcu 1945 wstąpiła za zgodą szefa oddziału II organizującego się oddziału pod dowództwem “Mścisława” a następnie por “Jaremy” w oddziale przebywała do końca maja 1945 tj. do akcji pod Kotkami. Po wyjściu z oddziału powróciła do pracy konspiracyjnej w Skarżysku a następnie w lipcu 1945 r została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa w Kielcach, po rozprawie przed Wojskowym Sądzie Rejonowym w Kielcach został skazana na 15 lat więzienia a po amnestii karę zmniejszono do 10 lat !0 kwietnia została warunkowo zwolniona w celu śledzenia by ustalić ukrywających się żołnierzy oddziału “Jaremy” Zdając sobie z tego sprawę wyjechała ze Skarżyska i ukrywała sie na terenie Dolnego Śląska 17 marca 1947 roku ujawniła się a w grudniu tegoż roku wyszła za mąż i wyjechała do Lądka Zdrój w 1954 powróciła do Skarżyska i mieszkała na ulicy Skalnej.

Jestem takim nadrzecznym łazęga czyli popularnie wędkarzem jest to jedna z moich pasji Zajmuje się amatorsko grafiką i tworzeniem portali społecznościowych.Jestem twórcą i wspóltwórcą wielu portali obecnie najnowszym dzieckiem jest portal Piewca .pl z bardziej znanych portali jest to seria przewodników wędkarskich Świętokrzyski,Pomorski i Łodzki Przewodnik WędkarskiZakres moich zainteresowań jest dość szeroki, jest to historia regionu ,socjocybernetyka społeczna,przyroda i różne powiązane z nimi rzeczy.
Nie wierzę w obecny system monetarny. Jestem zafascynowany rozwiązaniami Szwajcarii i to nie tylko w kwestii waluty lokalnej ale tez obronności oraz demokracji bezpośredniej

Komentarze

Podziękowania

Grupa Rekonstrukcji Historycznej im Stanisława Grabdy

ogromnie dziękuje Kancelarii Finansowej Pactum.

Za pomoc pomoc księgową 

Zamów newsletter

Subskrybuj nasz Newsletter, a co miesiąc wyślemy Ci informacje

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nasz Facebook

Reklama google

Nasz tytuł prasowy

 

@periodyk publicystyczno-historyczny

Adres redakcji: ul Św. Weroniki 26/3,

25-658 Kielce 

 redakcja@piewca.pl

Wesprzyj naszą prace