Miejsca pamięci
- Subskrybuj RSS
- 3 wpisów w tej kategorii
Kolejna zagadka... w 1944 we wsi Łagiewniki Niemcy rozstrzelali dwóch młodych mężczyzn na oczach prawie całej wsi kazali im wykopać dól a potem dokonali egzekucji. Byli to prawdopodobnie "Berlingowcy" (ale to gdybanie) mieli przy sobie mapy i byli z Lubelskiego lub Wrocławia.. Porozmawialiśmy z miejscowymi seniorami i rozwiały się nadzieje i co do przypuszczeń że może to być Stanisław Sikorski ps. Jarema. No cóż nie zawsze znajdujemy to czego szukamy Zapaliliśmy znicz a gorycz porażki przepiliśmy wodą z legendarnego źródła.
Chmielnik znana jest już z zapisów XIII-owiecznych. W pobliżu w 1241 roku Tatarzy pokonali wojska Polskie, zaś w 1295 jako najeźdźcy pojawili się tu Litwini. Rok później przy próbie powtórnego najazdu pod Chmielnikiem zostali zatrzymani. W połowie następnego wieku stanął w Chmielniku drewniany kościół pw. św. Trójcy. Stał on jeszcze w roku 1440 o czym donosił Jan Długosz.
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na kieleckim Zagórzu to przekształcona dawna zabytkowa drewniana kaplica pw. MB Częstochowskiej zbudowana z inicjatywy proboszcza kieleckiej kolegiaty ks. Józefa Ćwiklińskiego w 1865 roku Wewnątrz kościoła obok drzwi od strony południowej znajduje się tablica poświęcona Żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych z placówki Zagórze poległym w walce o niepodległość polski w latach 1941-1956
- Wymiary: 46×36 cm, wykonana w brązie. Treść tablicy:
W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM NARODOWYCH SIŁ ZBROJNYCH
Z PLACÓWKI ZAGÓRZE POLEGŁYM W WALCE
O NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI
W LATACH 1941-1956
KOLEDZY
KIELCE 2 LIPCA 1995 R