Spotkania i manifestacje
- Subskrybuj RSS
- 26 wpisów w tej kategorii
W Ługach, 10 czerwca 2018 r. odbył się festyn rodzinno-patriotyczny przygotowany również przez naszą grupę. Dużym zainteresowaniem cieszył się nasz kącik militarny, gdzie przedstawiliśmy różnego rodzaju repliki broni.
Uroczystą mszą świętą w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMPo godzinie 10.00 rozpoczną się w Kielcach obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali do Parku Niepodległości gdzie złożenia kwiaty, zapalono znicze przed Pomnikiem Wdzięczności
Uroczystość zakończył Majowy Przegląd Pieśni Patriotycznej.
Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej "Dom Praczki" wystawa prac Jana Golki - scenografa, malarza, poety. Żołnierza NSZ
Jan Golka ps. „Klemens”, „Łukasz” (ur. 18 marca 1918 w Permie, zm. 23 czerwca 1973 w Kielcach) – członek Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.
Kolejny raz pomagaliśmy w kolejnej edycji Ponidziańskiego Konkursu Historycznego "Husaria Rzeczypospolitej - chluba i duma Polski oraz Litwy"Celem konkursu jest zainteresowanie młodego pokolenia historią,kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych; wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości oraz zainspirowanie i zachęcenie młodzieży do podjęcia samodzielnych studiów nad historią, sięgania do literatury, źródeł historycznych, wspomnień, badań i oceny tych źródeł. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i szkół średnich na terenie powiatu buskiego, pińczowskiego, jędrzejowskiego, kazimierskiego oraz gminy chmielnik z powiatu kieleckiego.
Dziś spotkanie z dr.Piotrem Kurkiem synem oficera AK Józefa Kurka ps. Halny.Wiceprezesem Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Odwiedziliśmy miejsce gdzie prawdopodobnie jest pochowany Stefan Gądzio, ps. „Kos”.Odwiedziliśmy symboliczny grób naszego patrona Stanisława Grabdy oraz tz. "Kielecką Łączke"
23 maja w Samodzielnym Ośrodku Rehabilitacyjno - Oświatowym dla Dzieci Niepełnosprawnych w Katowicach odbyło się spotkanie z trzema żołnierzami NSZ, Kapitanem Bohdanem Eubichem, Kapitanem Mieczysławem Gronkiem, Kapitanem Stanisławem Turskim. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze były opowieści z czasów wojny oraz latach powojennych. Towarzyszyli nam koledzy z Katowic Sławek Czech, Dawid Szóstak i Darek Węcki w spotkaniu uczestniczył Prezes Śląskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Janusz Kwapisz. Bardzo dziękujemy Zarządowi SORO Aleksandrze Kałużnej, Józefowi Mikołajczakowi, Wiesławowi Ciobanowi oraz Magdalenie Frączczak za bardzo ciepłe przyjęcie .
21 lutego w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Kielcach odbyło się spotkanie z cyklu "Kłopoty z historią" w którym podejmowane były zagadnienia dotyczące najnowszej historii Polski, nierzadko kwestii spornych i skomplikowanych. zagadnienia te przybliżył dr Piotr Gontarczyk.Generalnie komunistyczna konspiracja ze względu na swój ideologiczny profil a przede wszystkim bardzo niski poziom nie walczyła z Niemcami zajmując się głównie pospolitym bandytyzmem, paląc polskie dwory, plebanie i przede wszystkim zwykłych chłopów. Dorobek tej organizacji w walce z Niemcami to mniej więcej w 90% powojenna mistyfikacja. Z drugiej strony formacja ta ma na sumieniu mordy i pacyfikacje polskich wsi wspierających AK lub NSZ, oraz liczne mordy na Żydach.Regularnym zwalczaniem GL-AL zajmowała się głównie partyzantka NSZ. AK, głównie ze względów politycznych („sojusznicy naszych sojuszników”) na ogół reprezentowali w tym zakresie zadziwiającą pobłażliwość. To był błąd, za co wielu z nich zapłaciło potem aresztowaniami i wyrokami, bo byli rozpoznani przez komunistyczny wywiad i NKWD.
foto. GD
14 lutego 2017 r. w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" odbył się kolejny wykład w stałym cyklu "Historia dla każdego" Armia Krajowa - Najsilniejsza z armii w podziemnych Europie, wykład dr. Tomasza Domańskiego.14 lutego 1942 r. z przekształcenia Związku Walki Zbrojnej powstała Armia Krajowa, podlegająca polskiemu rządowi RP na uchodźstwie. W skład tej największej podziemnej armii w okupowanej Europie weszło ok. 200 organizacji. Jej komendantem głównym został gen. Stefan Rowecki "Grot". Armia Krajowa (AK) - zakonspirowana siła zbrojna polskiego podziemia w czasach II wojny światowej, działająca pod okupacją niemiecką i sowiecką państwa polskiego w granicach sprzed 1 września 1939 oraz poza nimi. Była najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną armią podziemną z działających w tamtym czasie w Europie.
W dniu 14.01.2017 w Centrum Kultury w Chmielniku odbyło się świąteczno-noworoczne spotkanie członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Stanisława Grabdy, Rycerzy Chrystusa Króla dywizji świętokrzyskiej. Zgodnie z katolicką tradycją uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem „Wśród nocnej ciszy” i dzieleniem opłatkiem, nie zabrakło również tradycyjnego wigilijnego poczęstunku. Panowała miła rodzinna atmosfera którą umilały pieśni religijno patriotyczne.Dziękujemy wszystkim za miło spędzone chwile.
11 stycznia 2017 r. w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia odbyło się spotkanie „Proces na pokaz” poświęcone było Bronisławowi Klimczakowi ps. „Sokół”, oficerowi polskiego kontrwywiadu, żołnierzowi Armii Krajowej, więźniowi obozów koncentracyjnych, skazanemu w 1950 roku na karę śmierci w jednym z najgłośniejszych procesów pokazowych w okresie stalinowskim. W spotkaniu uczestniczyli: Zbigniew Lachowski (syn chrzestny Bronisława Klimczaka) oraz Jolanta Rudnik (Polskie Radio Koszalin), która badała losy „Sokoła”, a poprowadziła je Marta Cichecka. Spotkanie zostało zainspirowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej im Stanisława Grabdy ps. Bem, dzięki której pracom kwerendalnym została wykonana
lista osób, które w różnych okolicznościach oddały ostatnie tchnienie w więzieniu na ulicy Zamkowej w Kielcach w latach 1945 do 1956. Dzięki między innymi tej kwerendzie w zeszłym roku ekipa Dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka Zastępcy Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej zostały rozpoczęte pierwsze prace poszukiwawcze na kieleckim cmentarzu Piaski. Jedną z prawdopodobnie ekshumowanych osób może być Bronisław Sokół Klimczak.
16 października z inicjatywy naszej Grupy odbył się bieg Śladem mjr Hubala, który zakończył się pod pomnikiem w miejscowości Zychy. Data i meta biegu była nieprzypadkowa – 77 lat temu to właśnie tutaj dotarł mjr Dobrzański wraz z Oddziałem Wydzielonym Wojska Polskiego, gdzie powołano również Okręg Bojowy Kielce.
Dystans trasy wynosił 5,5 km. Pierwsze miejsce wśród mężczyzn zdobył pan Krzysztof Mijas a wśród kobiet pani Justyna Piec. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Pełną listę z wynikami dodamy w następnym poście.
Oprócz Biegu przez naszą Grupę wraz z sympatykami został przeprowadzony konkurs wiedzy historycznej dla najmłodszych a także występ artystyczny.
11 czerwca, chwilę po godzinie 15.00, na terenach zielonych przylegających do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, odbyło się oficjalne rozpoczęcie gali wręczenia nagród w III Ponidziańskim Konkursie Historycznym.
Jest to już 3 edycja konkursu, pierwsza która swoim zasięgiem obejmowała trzy powiaty: buski, jędrzejowski i pińczowski.
W tym tygodniu nasza Grupa Rekonstrukcji Historycznej miała przyjemność wystąpienia w Szkole Podstawowej nr 2 w Kielcach i w Szkole Podstawowej w Królewcu.
W Szkole Podstawowej nr 2 w Kielcach mieliśmy po raz pierwszy okazję przeprowadzenia „Lekcji Patriotyzmu” w klasach I-VI. Uczniowie pomimo młodego wieku pozytywnie zaskakiwali nas swoją wiedzą na temat historii naszego narodu i pomysłów jak można okazywać patriotyzm we współczesnych czasach.
Z kolei w następnym dniu nasza Grupa miała okazję goszczenia na uroczystej akademii szkolnej w Szkole Podstawowej w Królewcu. Akademia była poświęcona 76 rocznicy pacyfikacji wsi Adamów i Królewiec w zemście za pomoc udzieloną przez mieszkańców tych wsi dla mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Akademia zakończyła się minutą ciszy dla uczczenia pamięci pomordowanych.
Po akademii swoje przeżycia wojenne przedstawił były żołnierz AK i WiN porucznik Ryszard Relidzyński „Myszka”, uczestnik rozbicia więzienia kieleckiego w 1945 roku.
Następnie nasza Grupa przybliżyła uczniom historię Żołnierzy Niezłomnych, przy czym przedstawiliśmy sylwetki kilku z nich, takich jak: Stefania Firkowska „Feluś”, Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko” i Łukasz Ciepliński „Pług”. Dodatkowo kolega Paweł Wydra uświetnił nasz występ wykonaniem piosenki Andrzeja Kołakowskiego pt.: „Ballada o Drugiej Konspiracji” Dzieci miały również okazję zobaczyć repliki jakimi posługiwano się w czasie II wojny światowej.
Wczoraj mieliśmy przyjemność uczestniczyć w konferencji naukowej pt. Represje komunistyczne wobec żołnierzy Armii Krajowej zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej na Zamku Królewskim w Sandomierzu. Podczas spotkania wyniki swoich odkryć przedstawiło dwóch pracowników IPN Delegatury w Kielcach: Robert Piwko oraz dr Marek Jedynak, a także dr Piotr Sławiński z sandomierskiego oddziału Archiwum Państwowego w Kielcach. Prelekcje dotyczyły dwóch żołnierzy działających na ziemi sandomierskiej: ppor. Raoula Madeły ps. Paproć i ppłk. Antoniego Wiktorowskiego „Kruka” oraz rozbicia więzienia w Sandomierzu. Gościem specjalnym był prof. Krzysztof Szwagrzyk, który po krótce przedstawił losy Żołnierzy Wyklętych i historię badań na warszawskiej "Łączce" i innych miejscach gdzie mogą znajdować się jeszcze szczątki polskich bohaterów. W wydarzeniu brały udział rodziny represjonowanych, które były wzruszone i pełne wdzięczności za wykonaną pracę naukowców.. Ogromne podziękowania dla delegatury IPN w Kielcach za zaproszenie.
Dnia 1go kwietnia odbyło się zorganizowane przez 13 Świętokrzyski Korpus Polskich Drużyn Strzeleckich spotkanie wielkanocne. Mieliśmy zaszczyt móc usiąść przy wielkanocnym stole razem z ludźmi którym na sercu leży dobro Ojczyzny, naszej historii, kultury chrześcijańskiej ludzi szanujących życie i godność człowieka, ludzi którzy od wielu lat nie zmieniają poglądów na Polskę. Spotkanie otworzył dowódca 13 Świętokrzyskiego Korpusu Polskich Drużyn Strzeleckich pan Leszek Steć a następnie ojciec Grzegorz Gut poprowadził modlitwę i pobłogosławił zgromadzonych oraz przygotowane posiłki, na koniec głos zabrał przedstawiciel władz zastępca Prezydenta Miasta Skarżysko-Kamienna Krzysztof Myszka. Cała uroczystość odbyła się miłej przyjacielskiej atmosferze. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i gościnność.
8 marca 2016 r. w Kielcach odbyło się spotkanie z Kajetan Rajski, autorem książek „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”.Synowie i córki żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego byli przez system komunistyczny prześladowani z całą brutalnością tylko dlatego, że ich ojcowie obrali drogę niezłomnych patriotów. Niektórzy z nich swoich ojców nie pamiętają. Niemal wszyscy żyli z piętnem „dzieci bandytów” przez długie dekady. Dopiero dziś odzyskują należną im pamięć i szacunek.Kajetan Rajski przeprowadził też rozmowę z Wojciechem Borzobohatym – synem gen. bryg. Wojciecha Stanisława Borzobohatego, pierwszego prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.Dziękujemy Zarządowi Regionu Świętokrzyskiego NSZZ Solidarność za pomoc w zorganizowaniu spotkania.
W sobotę 5go marca w Best Western Grand Hotelu w Kielcach odbyło się spotkanie dotyczące dostępu do broni palnej, zorganizowane przez Klucz Pobudki Kielce , Fundację Ad Arma, Grupę Rekonstrukcji Historycznej imienia Stanisława Grabdy, pseudonim “Bem”, Fundacja Odzyskajmy Naszą Historię, Kieleccy Patrioci, Trzecia Droga Kielce, Obóz Narodowo-Radykalny Kielce, Koalicja Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych koło w Chmielniku oraz 13 Świętokrzyski Korpus Polskich Drużyn Strzeleckich.Tematem prelekcji pod hasłem "Polaku chwyć za broń" były prawne, etyczne, a także cywilizacyjne aspekty dostępu do broni palnej.
Każdy, kto zajmował się problemem przemocy, wie że im bardziej ofiara jest spolegliwa, tym bardziej okrutnie jest traktowana przez oprawcę. W tym przypadku biurokraci uniemożliwiają obronę przed agresywną mniejszością całym społeczeństwom. Problem nie zniknie, pytanie tylko czy mieszkańcy Europy obudzą się choćby wtedy, gdy zagrożone będzie ich życie? - powiedział Jacek Hoga, prezes Fundacji Ad Arma.
W dniu 16.01.2016 w Centrum Kultury w Chmielniku odbyło się świąteczno-noworoczne spotkanie członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Stanisława Grabdy, Rycerzy Chrystusa Króla dywizji świętokrzyskiej oraz Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych koło Chmielnik Swoją obecnością zaszczycili nas burmistrz Chmielnika Paweł Wójcik, ks. Jacek Koc ,Radna miasta i gminy Chmielnik Ewa Kwiecień,Włodzimierz Sędzielewski ze Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Świętokrzyski ,Stowarzyszenie Kawalerii Różane Wzgórza , Andrzej Wiatkowski Stowarzyszenie Dziedzictwa Narodowego,Kieleccy Patrioci ,Ostrowieccy Patrioci. Zgodnie z katolicką tradycją uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem „Wśród nocnej ciszy” i dzieleniem opłatkiem, nie zabrakło również tradycyjnego wigilijnego poczęstunku. Panowała miła rodzinna atmosfera którą umilały pieśni religijno patriotyczne.Dziękujemy wszystkim za miło spędzone chwile.
Dziś odwiedziliśmy por. Jerzego Zawadzkiego ps. Mały, uczestnika Powstania Warszawskiego, działacza Solidarności internowanego w PRL oraz pomysłodawcę odbudowy pomnika na Placu Niepodległości w Kielcach. Mieliśmy przyjemność posłuchać opowiadań z przeszłości oraz poglądów pana porucznika. Pan Zawadzki pokazał nam wiele swoich pamiątek, zdjęć oraz zbiór książek w których wydaniu miał swój udział. Pan porucznik przekazał nam wartości, którymi on kieruje się przez życie, z naciskiem na Boga, Honor i Ojczyznę. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci, a całej wizycie towarzyszyła przyjacielska atmosfera. Nie mogliśmy zostać wypuszczeni z pustyni rękami i otrzymaliśmy od pana porucznika po kilka patriotycznych książek i pocztówek ze specjalnymi dedykacjami i pieczęciami. Cześć i chwała Bohaterom!
W dniu 3go stycznia wspólnie z Ostrowieckimi Patriotami odwiedziliśmy wychowanków placówki , kolega Paweł zgodził się zagrać koncert i pomóc dzieciakom stawiać pierwsze kroki w nauce gry na gitarze.
Wysłuchaliśmy piosenek polskich bardów muzyki patriotycznej w wykonaniu Pawła, co trzeba przyznać było niezapomnianym doświadczeniem zważywszy na talent tego młodego człowieka.
Koledzy z Kielc ofiarowali wychowankom Domu gitarę do nauki, abyśmy na kolejnym ognisku mogli delektować się już ich wykonaniem piosenek partyzanckich.
Na ścianie placówki zawiśnie również obraz olejny "Ojczysta Ziemia" autorstwa Krzysztofa Mańczyńskiego ofiarowany przez naszą organizację.
Trzymamy kciuki za owocną naukę.
Czołem Wielkiej Polsce!!!
Pan Janiszewski to potomek działaczy Stronnictwa Narodowego. Dawne mieszkanie jego rodziny, znajdujące się przy ul. Ewangelickiej było przed II wojną światową siedzibą SN. Zgromadzeni słuchacze dowiedzieli się wiele o historii działalności narodowej w Kielcach, a także o czasach okupacji i PRL. Szczególnie interesujące było opowiadanie o pogromie żydowskim z 1946 r. Na koniec można było obejrzeć pamiątki z czasów stanu wojennego.
13 grudnia w rocznice wprowadzenia stanu wojennego Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. por. Stanisława Grabdy ps. „Bem”, brała udział w manifestacji organizowanej przez Kieleckich Patriotów wspólnie z Obozem Narodowo Radykalnym Kielce i Trzecią Drogą Kielce. Mimo niesprzyjającej pogody, spotkaliśmy się na kieleckim rynku by upamiętnić to wydarzenie.
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981r Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego wprowadziła stan wojenny na terenie całego kraju. Przez 586 dni trwania nieustannych represji, zginęło 100 osób, 11 tys. zostało internowanych, a około 10 tysięcy postawiono przed sądami. W imię obrony swoich interesów i strachu przed opozycją WRON, na czele z gen. Jaruzelskim, wymierzył Narodowi Polskiemu wojnę.
Jako pierwsi swoje przemówienia wygłosili Panowie Zygmunt Pęksyk i Mirosław Domińczyk, następnie koordynator Kieleckich Patriotów Karol Michalski i Filip Bator z ONR, odczytali nazwiska 13 zdradzieckich komunistów, którzy są obecnie honorowymi obywatelami naszego miasta, po tym zostały one wraz z egzemplarzem gazety wyborczej spalone. Zaraz zostały wyczytane osoby, które w naszej ocenie powinny zostać prawdziwymi honorowymi obywatelami, w tym m. in. por. Stanisław Grabda „Bem”, Wiktor Jaroński, gen. Antoni Heda „Szary”, płk. Marian Sołtysiak „Barabasz”. Później nastąpił przemarsz pod pomnik ks. Jerzego Popiełuszki. W czasie Marszu były znoszone okrzyki, które podkreślały wrogość poprzedniego, jak i obecnego systemu, który kompletnie nie liczy się z “głosem” Polaków. Ostatnim punktem tego dnia było spotkanie z naszym gościem specjalnym Panem Ryszardem Janiszewskim – synem działacza przedwojennego stronnictwa narodowego, który przez ponad dwie godziny opowiadał nam o swoim dzieciństwie w czasie wojny i komunizmu w Polsce.
Jerzy Zawadzki - żołnierz Armii Krajowej, oraz Powstaniec Warszawski. Spotkanie dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń. To był zaszczyt gościć u nas tak wspaniałego Rodaka i móc wysłuchać szczegółów z jego życiorysu. Po spotkaniu pan Jerzy, każdemu zainteresowanemu uczestnikowi, wypisał imiennie pocztówkę z Pomnikiem Niepodległości, którego odbudowy był inicjatorem. Pan Jerzy Zawadzki spotkaniu opowiadał o swoim życiu, o wzajemnej pomocy jaką nieśli ludzie w ciężkich czasach "w przeciągu dwóch, trzech godzin mieliśmy na czym jeść, na czym spać i na czym siedzieć. I to była solidarność międzyludzka. Jak jednemu robi się krzywda to wszyscy stajemy, i to jest najlepsza zasada. Najlepsza. Jak ktoś wpada w dołek, tak samo - ratujmy go! Wspólnie, a nie tak, żeby umierał zapomniany. To nie jest polskie serce. Polskie serce jest otwarte!".
7 listopada 2015 roku, ulicami Kielc po raz pierwszy przeszedł Świętokrzyski Marsz Niepodległości. Zorganizowanie tej inicjatywy było owocem historycznie szerokiego porozumienia grup narodowych i kibicowskich, w którym uczestniczyło: Stowarzyszenie Trzecia Droga Kielce, Kibice Razem Korona Kielce, ONR Kielce i Młodzież Wszechpolska Świętokrzyskie.
Marsz ruszył o godzinie 17.00 z Placu Wolności. Stamtąd kolumna ludzi ruszyła pod pomnik Henryka Sienkiewicza. Tam uczestnicy zapalili rozdane im wcześniej pochodnie. Pochodowi towarzyszyły okrzyki znane ze wszystkich marszy typu: „Raz Sierpem, raz młotem w czerwoną hołotę”, „Precz z komuną” czy „Duma, duma narodowa duma”, pojawiły się także hasła z nawiązaniami historycznymi: „Cześć i Chwała Bohaterom”, „Cześć Waszej pamięci Żołnierze Wyklęci”, „Narodowe Siły Zbrojne NSZ”, co naturalne nie zabrakło też odwołań do sytuacji obecnej takich jak: „Rząd na bruk, bruk na rząd”, „Kielce, miastem bez Islamu” i „W Kielcach nie ma Antify”. Marsz przystanek końcowy miał pod Pomnikiem Niepodległości, gdzie przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej, ONR i Trzeciej Drogi Kielce odczytali swoje przemówienia. Całość zakończyło uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego. W Marszu wzięło udział ponad 200 nacjonalistów, kibiców i zwykłych Kielczan.
Szczególne podziękowania chcieliśmy skierować do Wojtka Zapały, który jest autorem poniższej galerii zdjęciowej i do zaprzyjaźnionych z nami Strzelców z 13 Świętokrzyskiego Korpusu Drużyn Strzeleckich, którzy zapewnili nagłośnienie i pomagali w technicznej części marszu.
Kamil -Trzecia Droga
Dziś wspólnie z III Drogą Obozem Narodowo Radykalnym Kieleckimi Patriotami ,kibicami ,Strzelcami oraz innymi organizacjami patriotycznymi . Uczestniczyliśmy w akcji sprzątania grobów na Cmentarzu Partyzanckim.
Kielce to kolejne miasto, które dołącza do protestów przeciwko islamizacji Polski organizowanych na terenie całego kraju w wielu mniejszych i większych miastach.
W niedzielę w Kielcach odbył się marsz zorganizowany przez środowiska narodowe „Kielce przeciwko islamizacji Polski”. Uczestniczyło w nim ponad tysiąc osób z całego województwa świętokrzyskiego. Gościem honorowym marszu był Marian Kowalski.
Organizatorem marszu była Brygady Świętokrzyskiej Obozu Narodowo Radykalnego. Uczestniczyli w nim również działacze i sympatycy partii KORWiN, liczne środowiska patriotyczne m.in grupy rekonstrukcyjne i paramilitarne, a także liczna ekipa kibiców klubu Korona Kielce
Protest jest związany ze sprzeciwem wobec polityki imigracyjnej polskojęzycznego rządu i eurokołchozu, które w sposób arogancki i butny zgadzają się na przyjmowanie z góry narzuconej liczby nielegalnych imigrantów do Polski, i nie biorą pod uwagę nastrojów i przekonań zdecydowanej większości Polaków
Rząd Ewy Kopacz pluje w twarz wszystkim Rodakom zdradzając nasz interes narodowy i działając na korzyść Niemiec. Ponadto sprzeniewierzył się ustaleniom Grupy Wyszehradzkiej, doprowadzając de facto do jej rozbicia. – są to główne przyczyny protestów, zapewne nie jedyne.